WORLD FITNESS FEDERATION (WFF)
WORLD BODYBUILDING FEDERATION (WBBF)
2007 EUROPE CHAMPIONSHIPS AMATEUR
May 18-20, Klaipeda, Lithuania
FINAL RESULTS
FIT-KID" EUROPE CHAMPIONSHIP
Category Until 8 Years
Competitor's Name Country Place
DAMBRAUSKAITE EVELINA LITHUANIA 1
Category Until 10 Years
Competitor's Name Country Place
ROCLAVSKA PAULINA POLAND 1
SZYDLOWSKA ZUZANNA POLAND 2
GIRTAVICIUTE MARIJA LITHUANIA 3
VASILIAUSKYTE DOVILE LITHUANIA 4
BUKINA NADEZHDA LATVIA 5
Category Until 12 Years
Competitor's Name Country Place
KLAUDIA KORPAN POLAND 1
PILLATH LISA POLAND 2
GRIGOLAITE GRETA LITHUANIA 3
KVEKSAITE JURGA LITHUANIA 4
KOKINA OLGA RUSSIA 5
ABLOZEVICIUTE LINA LITHUANIA 6
ANASTASUJA JEKATERINA LITHUANIA 7
VAINORAITE AISTE LITHUANIA 8
Category Until 14 Years
Competitor's Name Country Place
GUZIKOVA DARIJA LITHUANIA 1
ZARZOJUTE KRISTINA LITHUANIA 2
SAVLIUKEVIC EUGENIJA LITHUANIA 3
NIKIFOROVA JELENA RUSSIA 4
AEROBIC CHAMPIONSHIP
Aerobic Fitness Category
Competitor's Name Country Place
BALSEVICZ ZANETA POLAND 1
PIOTROWSKA AGATA POLAND 2
NOSKA MARTA POLAND 3
JUKNEVICIUTE GRETA LITHUANIA
LIPKOWSKA DOMINIKA POLAND
OMEKYUKH NATALIYA UKRAINE
STRIZEVSKA KAROLINA POLAND
NIKITINA NASTIA KAZACHSTAN
VANCERE KRISTINA LATVIA
SAVINA OKSANA RUSSIA
MASIDLAUSKAITE MARIJA LITHUANIA
TISCENKO MARIJA LITHUANIA
SMITAITE KRISTINA LITHUANIA
Aerobic Performance Category
Competitor's Name Country Place
DEKSNE MARIJA LATVIA 1
BOCIAN NATALIA POLAND 2
BEKUS ANITA POLAND 3
KLIMENKO-SOLOVJOVA HANA UKRAINA
SOBIERAJ KAJA POLAND
WITTKOWA AGNIESZKA POLAND
SENKEVIC NATALIJA BELARUS
KRAJEVSKA MONIKA POLAND
KACZMAREK SYLVIA POLAND
JOKUBAUSKYTE RADVILE LITHUANIA
KOROL JANA UKRAINE
JORDANOVA ZLATA BULGARIA
BUROKAITE ROBERTA LITHUANIA
MYSKINA TATJANA MOLDOVA
Men's Aerobic Category
Competitor's Name Country Place
SARKO VIKTOR LATVIA 1
Over All Winner
MARIJA DEKSNE
MODEL FITNESS CHAMPIONSHIP
Model Fitness Category 1
Competitor's Name Country Place
SUCHOVA JULIA LITHUANIA 1
HOROVEC EKATERINA LATVIA 2
NOSKA MARTA POLAND 3
NASLENAITE INGA LITHUANIA
BALSEVICZ ZANETA POLAND
TAMUSAUSKAITE JURATE LITHUANIA
SAVICKAJA ERNESTA LITHUANIA
CEPELEVSKAJA BARBARA LITHUANIA
CZERKAWSKA AGATA POLAND
ADOMAVICIUTE SAMANTA LITHUANIA
BEKUS ANITA POLAND
VARKOJYTE BARBORA LITHUANIA
PETRESKU MARIA ROMANIA
WROBEL AGNIESZKA POLAND
VOROBJOVA JERKATERINA RUSSIA
Model Fitness Category 2
Competitor's Name Country Place
BOCIAN NATALIA POLAND 1
VANCERE KRISTINA LATVIA 2
RADKEVICIUTE AKVILE LITHUANIA 3
VLASOVA JELENA LITHUANIA
SAVINA OKSANA RUSSIA
RADKEVICIUTE AKVILE LITHUANIA
OBEREMKOVA KRISTINA LITHUANIA
STONKUTE GABIJA LITHUANIA
ZIMKUTE IRENA LITHUANIA
VARFOLOMEJEVA KSENIJA RUSSIA
BALEISYTE INDRE LITHUANIA
KOSENKO IRINA ESTONIA
SCIOGOLEVA OLGA RUSSIA
SIZONOVA ALEKSANDRA LITHUANIA
BINGADZE NANA GEORGIA
Model Fitness Category 3
Competitor's Name Country Place
GIRTAVICIUTE EGLE LITHUANIA 1
SAVINA OKSANA RUSSIA 2
BUROKAITE ROBERTA LITHUANIA 3
KRAJEWSKA WERONIKA POLAND
STRZYZEWSKA KAROLINA POLAND
SUCHO HALINA UKRAINE
CESAITIENE JELENA LITHUANIA
RUPEIKAITE SIMONA LITHUANIA
ALEKSEEVA VALERIA ESTONIA
MEDVEDEVA LILIANA LITHUANIA
JURKUTE RENATA LITHUANIA
HYS ALEKSANDRA POLAND
KEVINA OKSANA RUSSIA
ZIELYTE VILIJA LITHUANIA
Model Fitness Category 4
Competitor's Name Country Place
ELKSNINIA RITA LATVIA 1
KULIKAUSKAITE MARTA LITHUANIA 2
DIOGTEVA SVETLANA LITHUANIA 3
JOKUBAUSKYTE RADVILE LITHUANIA
KWIATKOWSKA JOANNA POLAND
PRESNIKOVAITE KAROLINA LITHUANIA
PIOTROWSKA AGATA POLAND
VINTILAITE KRISTINA LITHUANIA
ZAZECKYTE IEVA LITHUANIA
MELNIK VERA RUSSIA
SERKSNAITE KRISTINA LITHUANIA
ZIMINA OLESIA MOLDIVA
KUPSYTE EDITA LITHUANIA
SESLAUSKAITE JURGITA LITHUANIA
JAROSLAVSKAITE INDRE LITHUANIA
Over All Winner
RITA ELKSNINIA
MEN'S CHAMPIONSHIP
Classic Fitness Category
Competitor's Name Country Place
SARKO VIKTOR LATVIA 1
BRAZAITIS VYTAUTAS LITHUANIA 2
KRIVCHIKOV DMITRY RUSSIA 3
POPOV ALEXEJ RUSSIA
OHRAN BUCHAN TURKEY
PETRAITIS MARIUS LITHUANIA
MANDROVICKIS ITS LATVIA
ZILINSKAS TOMAS LITHUANIA
BARINOVICH DMITRIJ BELARUS
DANILEVICIUS MANTAS LITHUANIA
NETZE TOMAS GERMANY
ISACIOV IVAN RUSSIA
MIKUCKIS VYTAUTAS LITHUANIA
KRAVCIUK SERGEJ MOLDOVA
KANCAUSKAS MINDAUGAS LITHUANIA
PALIOKAS PAULIUS LITHUANIA
JONUSAS TOMAS LITHUANIA
MITROSENKO PAVLO UKRAINE
PAKROSNEVICIUS ANDRIUS LITHUANIA
ZUBE DARIUS LITHUANIA
TUMBROTAS TADAS LITHUANIA
BAGDONAS MINDAUGAS LITHUANIA
AMPILOV NILAJ LATVIA
CIURILA AIDAS LITHUANIA
KAIKARYS LINAS LITHUANIA
ZICKEVICIUS ROKAS LITHUANIA
SKUODAS EDVINAS LITHUANIA
URBONAS AUDRIUS LITHUANIA
VINKO GEORGIJ UKRAINE
ANDRIUSIS VALDAS LITHUANIA
ZUBE JUSTAS LITHUANIA
BALTRIMAS VYTAUTAS LITHUANIA
Performance Category 1
Competitor's Name Country Place
MISEIKIS ARVYDAS LITHUANIA 1
KIRIUCHIN SERGEJ LITHUANIA 2
STROKIN ANDREJ RUSSIA 3
POPOVIC PAVLO UKRAINE
BUNT THOMAS AUSTRIA
MINKO ANDREJ UKRAINA
KIROVSKIJ VLADIMIR BELARUS
JUSKEVICIUS EVALDAS LITHUANIA
GAIDULIN PIOTR UKRAINA
ENCEL ALEX AUSTRALIA
LUKOSIUS MANTAS LITHUANIA
SAVICKAS MANTAS LITHUANIA
SICIOV ANDREJ LITHUANIA
ZEBCAKS ALEX LATVIA
KASPERAVICIUS ROKAS LITHUANIA
KEIDUNAS ZYGINTAS LITHUANIA
SEROVIC DMITRIJ BELARUS
LEMPA AURIMAS LITHUANIA
BOZKOV ALBERT RUSSIA
ZUBE TOMAS LITHUANIA
SAVICKIS DEIVYDAS LITHUANIA
Performance Category 2
Competitor's Name Country Place
ARTEMIOU MARIOU CYPRUS 1
RADAVICIUS GEDIMINAS LITHUANIA 2
BUGENIS DARIUS LITHUANIA 3
MAKAROV ANDREJ UKRAINE
NECKO VASILIJ UKRAINE
KENT DANIEL SWITZERLAND
GRIVICKAS ROBERTAS LITHUANIA
PETROV ZDRAVKO BULGARIA
MIKLASEVIC STEPAN BELARUS
VINOGRADOV STANISLAV UKRAINA
AKOPIAN KARIM ARMENIA
REZNIK VADIM LITHUANIA
DOVYDAUSKIS VAIDOTAS LITHUANIA
PAKLENKO NIKOLAJ UKRAINE
BARANAUSKAS ALEKSANDRAS LiTHUANIA
ZDIUGAS MERKYS LITHUANIA
VIRKETIS IRMANTAS LITHUANIA
GRINGADZE MICHAIL GEORGIA
ZASLONOV ALEKSEJ BELARUS
Athletic Category 1
Competitor's Name Country Place
MALEK MICHAIL RUSSIA 1
GUSEV ALEKSANDR RUSSIA 2
SEVCENKO EDUARD LATVIA 3
SHAPOVAL OLEKSANDR UKRAINE
SERMONTIS FELIKSAS LITHUANIA
ZHARIN IVAN UKRAINE
KUBILIUS NERIJUS LITHUANIA
PROTASOV ANDREJ LATVIA
MESKAUSKAS DONATAS LITHUANIA
LOCKO DANIL UKRAINE
CHARCHENKO ALEKSANDR RUSSIA
Athletic Category 2
Competitor's Name Country Place
SOLIONOV JURIJ LITHUANIA 1
PROKOFJEV VALERIJ LATVIA 2
SARAPOV ANDREJ UKRAINE 3
TAMULAITIS JULIUS LITHUANIA
VAN KIRSTEN DANIEL HOLLAND
SOKOLOV IVAN RUSSIA
BOIKO VIKTOR UKRAINE
ZEKSIC NENAD SERBIA
LOCKO DANIL UKRAINE
CHARCHENKO ALEKSANDR RUSSIA
Super Athletic Fitness Category
Competitor's Name Country Place
DUBOVICKIJ ROMAN RUSSIA 1
SACENKO JURIJ RUSSIA 2
JARMOLENKO OLEXANDR UKRAINE 3
SUSEKIN ANDREJ RUSSIA
PLIGIN PAVEL RUSSIA
CUKURS KRISTABS LATVIA
MUKHARSKYY DMYTRO UKRAINA
KLIMENKO VOLODIMETR UKRAINE
MIKUCIONIS VALDAS LITHUANIA
GATKEVOC FIODOR BELARUS
Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place
SEVCOV ALEKSANDR ESTONIA 1
DZIKEVICIUS DAINIUS LITHUANIA 2
NORMUNDS JURANS LATVIA 3
MALAKAUSKAS VIDMANTAS LITHUANIA
VASILCENKO MAXIM UKRAINE
BAHTAN RACTAJ OGLU TURKEY
VASKEVIC IVAN BELARUS
MIROSNICENKO VLADIMIR UKRAINE
Over All Winner
ROMAN DUBOVICKIJ
WOMEN'S CHAMPIONSHIP
Classic Fitness Category
Competitor's Name Country Place
JOKUBAUSKYTE RADVILE LITHUANIA 1
KLIMENKO ANNA UKRAINE 2
SEROVA TATJANA RUSSIA 3
HYS ALEKSANDRA POLAND
BUROKAITE ROBERTA LITHUANIA
ZABEGALINA IRINA RUSSIA
VARKOJYTE BARBORA LITHUANIA
NIKIFOROVIC JELENA BELARUS
KALALAIVA MARIJA LITHUANIA
SMIRNOVSKAJA OKSANA LATVIA
GRADIJEVA ANNA BULGARIA
SLUSNYTE IEVA LITHUANIA
BUNT ANETTE HUNGARY
PRESNIKOVAITE KAROLINA LITHUANIA
VIZBARAITE ELVINA LITHUANIA
ZINEVICIUTE LINA LITHUANIA
SEGEJEVA JANINA LITHUANIA
VINTILAITE KRISTINA LITHUANIA
SMELOVSKAJA POLINA RUSSIA
DRIIKAITE MONIKA LITHUANIA
CERNECKYTE SANDRA LITHUANIA
PETRAUSKAITE SANDRA LITHUANIA
KOROL JANA UKRAINE
ZIELYTE VILIJA LITHUANIA
Performance Category
Competitor's Name Country Place
FRENKEL JELENA IZRAEL 1
NASLENAITE INGA LITHUANIA 2
STRZYZEWSKA KAROLINA POLAND 3
GIRTAVICIUTE EGLE LITHUANIA
SUMSKA VEGA LATVIA
DIOGTEVA SVETLANA LITHUANIA
RADKEVICIUTE AKVILE LITHUANIA
THOMPSON ELISABETH ENGLAND
ANISIMOVA ANASTASIJA RUSSIA
VALUNAITE ALINA LITHUANIA
SOKOLOVA IEVA LITHUANIA
KRIUKOVA DINA RUSSIA
ZIMKUTE IRENA LITHUANIA
BALEISYTE INDRE LITHUANIA
SIZONOVA ALEKSANDRA LITHUANIA
KIRILOVA ALEKSANDRA UKRAINA
MEDVEDEVA LILIANA LITHUANIA
NENASEVA SVETLANA MOLDOVA
BANEVICIUTE GIEDRE LITHUANIA
ZHDANOVA SVETLANA BELARUS
TAMUSAUSKAITE JURATE LITHUANIA
SAVICKAJA ERNESTA LITHUANIA
SAKAVICIUTE SILVIJA LITHUANIA
RADUSEVICIUTE AGNE LITHUANIA
Athletic Category 1
Competitor's Name Country Place
MONA COSTI CYPRUS 1
RASCIUPKINA ALINA RUSSIA 2
TALALAEVA MARINA LITHUANIA 3
SABLINSKAJA OKSANA LATVIA
VANCERE KRISTINA LATVIA
KRAJEWSKA WERONIKA POLAND
HOROVEC EKATERINA LATVIA
OBEREMKOVA KRISTINA LITHUANIA
STONKUTE GABIJA LITHUANIA
IVANIC NATALIA UKRAINE
MITIUCHINA ANASTASIJA RUSSIA
CESAITIENE JELENA LITHUANIA
KLIPECKO MARINA UKRAINA
ZARUBINSKAJA TAMARA ESTONIA
KOUBRE NATALIJA KAZACHSTAN
RAGUCKAITE JURGITA LITHUANIA
Athletic Category 2
Competitor's Name Country Place
STAVICKAJA IRINA RUSSIA 1
SIMONOVA IRINA RUSSIA 2
SERKSNAITE KRISTINA LITHUANIA 3
DEKSNE MARIJA LATVIA
KWIATKOWSKA JOANNA POLAND
BABEL ANKE GERMANY
MICHALKOVA MASA RUSSIA
OVECKINA DARJA UKRAINA
ZAZECKYTE IEVA LITHUANIA
ROMANIK OLEKSANDRA UKRAINE
SESLAUSKAITE JURGITA LITHUANIA
MAKAREVIC OLGA BELARUS
MARTINKUTE DEIMANTE LITHUANIA
ADOMAVICIUTE SAMANTA LITHUANIA
Super Athletic Category
Competitor's Name Country Place
BOJCIUK TATJANA RUSSIA 1
SIOMINA OLESIA RUSSIA 2
CZERKAWSKA AGATA POLAND 3
JUKNEVICIUTE GRETA LITHUANIA
KUZNECOVA SVETLANA RUSSIA
OMEKYUKH NATALIYA UKRAINA
GRICEVIC NASTIA BELARUS
TICHONOVA JEKATERINA RUSSIA
JAROSLAVSKAITE INDRE LITHUANIA
Bodybuilding Category
Competitor's Name Country Place
AKIZANOVA MARIA UKRAINE 1
MOROZOVA DARJA RUSSIA 2
MACYKUR HALINA UKRAINE 3
LEBEDEVA IRINA BELARUS
KAZAKOVA NINA RUSSIA
Over All Winner
AKIZANOVA MARIA
WFF Secretary
OLEG LUNIN
_____________